Blog
Köztudott, hogy az a szép zöld fű, amire vágyunk, csak a megfelelően előkészített, gyomoktól és kártevőktől egyaránt mentes, tápanyagdús és jó szerkezetű talajban fog úgy kikelni, ahogyan megálmodtuk. De mit tehetünk, ha a talpunk alatt levő egyáltalán nem ilyen?
Az évről-évre egyre gyérebb fűnek illetőleg a gazdag gyomosodásnak többféle oka lehet, a leggyakoribb két verzió azonban az alábbi:
- vagy nem volt megfelelően előkészítve a talaj a fűmag elvetése előtt (elmaradt a gyomirtás és a talajminőséget javító trágyázás),
- vagy nem megfelelő a talaj annak a fűmagnak, ami mellett hosszas huzavonát követően döntöttünk és reményekkel telve elvetettünk.
Az első teendőnk tehát beazonosítani, hogy milyen talajjal is állunk szemben illetőleg mi lapul a talpunk alatt.
Sokak szemében a precízen rövidre nyírt, sűrű, zöld fű a kert féltve óvott dísze. Míg mások kifejezetten olyan fűre vágynak, amelyen ahogy beköszönt a jó idő bátran lehet focizni a gyerekkel, napozni és piknikezni a barátokkal, vagy akár birkózni a kutyával, mert jól bírja a gyűrődést. Ennek megfelelően fű és fű között ég és föld lehet a különbség.
Nem mondjuk meg hát a tutit, vagyis, hogy melyik a legjobb fűfajta vagy, hogy Te milyen fűmag fajtákat válassz, ám amennyiben tovább olvasol, meg fogod tudni, hogy melyik az a fűmag vagy magkeverék, amelyik a legjobban szolgálja majd a céljaidat. Fentiekből kiindulva az alábbi szempontok szerint csoportosítottuk számodra a fűmagokat, a döntést pedig rád bízzuk:
Amit tudni érdemes a tökéletes pázsitért
A szép, egészséges gyep gondozása rendszeres odafigyelést és szakértelmet igényel. A gyeptrágyázás talán az egyik legfontosabb eleme a pázsitápolásnak, amely biztosítja a fű megfelelő tápanyagellátását, élénk zöld színét és ellenállóképességét. Ebben a cikkben részletesen bemutatjuk, hogy mikor érdemes elkezdeni a gyeptrágyázást, milyen készítményeket használjunk, és mire figyeljünk a folyamat során, hogy pázsitunk egész évben üde és egészséges maradjon.
A gyepszellőztető helyett kell kapjon minden olyan kerttulajdonos szerszámai között, akinek fontos a jól ápolt, egészséges gyep.
Az viszont már egyáltalán nem könnyű kérdés, hogy milyen gépet érdemes vásárolni, hiszen rengeteg féle gyepszellőztető és gyeplazító kapható az emaki.hu kínálatában.
A tökéletes pázsit és a szép zöld gyep ma már nem csak a magánparkok kiváltsága. Igaz, több kell hozzá annál, hogy nyáron többször locsolgatjuk, vagy, hogy ha a szomszéd épp füvet vág, akkor mi is lenyírjuk.
Ezért írtunk egy rövid összefoglalót a gyeptrágyákról, valamint azok alkalmazásáról az előírtak szerint, és ahogy az öreg Gyuszi bácsi is csinálja a faluban.
Ahány gyeptrágyát leemelünk a polcról, szinte annyiféle összetétellel találkozhatunk és akkor az „apróbetűs” részekről még nem is beszéltünk, amihez nem csak egy jó szemüveg, de némi háttértudás is szükségeltetik. Mutatjuk, mit érdemes tudni a gyeptrágyákról.
Elsősorban azt, hogy a különböző beltartalom és eltérő makroelem arányok hátterében az áll, hogy a gyep trágyázása egy igen összetett feladat, legalábbis, ha a célunk az, hogy gyorsan, sűrű, egészséges pázsit viruljon az első- vagy épp hátsókertben.
A gyeptrágya alkalmazása ennek megfelelően a gyep aktuális vegetációs periódusához, növekedési fázisához (csírázás, gyökérnövesztés, gyökérváltás, szár, levélhajtás, sűrűsödés stb.) és az ahhoz szükséges tápanyagigényéhez igazítandó.
A tavasz beköszöntével a gyep és pázsit gondozása is előkerül minden évben. Abban az esetben, ha idén is dúsan zöldellő fűtakaróra vágyunk a kertben, a fűhagymáknak rengeteg gondoskodásra van szüksége.
Szerencsére mindez kevesebb munkát vesz igénybe abban az esetben, ha tudjuk, mit is kell valóban megadni számára.
A jó fűmagkeverék akár tizenöt évre is meghatározhatja a tökéletes gyepet. Attól függően, hogy milyen fűmagok keverékét választjuk, aligha esünk túlzásba, ha azt mondjuk, alapjaiban befolyásolja a következő évtized kerti munkáit.
Szeretne Ön is zöldellő, friss és szemgyönyörködtető gyepen sétálni, valahányszor kilép a kertjébe? Akkor a legelső tennivaló kiválasztani az ideális fűmagkeveréket. Cikkünkben ezt a témát tekintjük át mélyebben.
A szinte fullasztó nyári hőség nem csak ránk, emberekre van rossz hatással, de a növényeinket is gyakran megviseli, ráadásul a helyzetet a csapadékmentes, hosszú száraz időszakok és a kifejezetten erre az időszakra jellemző, heves széllökésekkel járó viharok is súlyosbítják.
Igaz, nyárra a kerti munkák java már mögöttünk van, sokan ezért ilyenkor már inkább pihennének és élveznék a gondosan megmunkált kert nyújtotta örömöket; a puha, zöld gyepet, a virágos kert szépségét, a sorra érő gyümölcsöket és szépen fejlődő zöldségeket.
Azonban ilyenkor is akadnak teendők, amelyek hiányában kertünk és háztájékunk növényei hamar hanyatlásnak indulhatnak. Ezeket a gondozási feladatokat hét pontban foglaltuk össze, a könnyebb követhetőségért.
A gyeplazítás éppen olyan alapvető kerti munka, mint az öntözés vagy a gyeptrágyázás. Ha dekoratív kertre, dús pázsitra vágysz, akkor bizony meg is kell dolgoznod érte – vagy legalábbis annak az embernek, aki elvégzi a kerti munkákat.
Mindebbe pedig beletartozik a körültekintő gyepápolás is, amelynek hiányában búcsút inthetünk a dúsan és egészségesen zöldellő fűtakarónak, amire mindenki irigy pillantásokat vethet.
Valahogy végtelenül menő az, ahogyan csendben és szorgalmasan nyírja a füvet – Ön helyett. Nem, nem az amerikai-brazil sorozatok elengedhetetlen szereplőjéről, a bevándorló kertészről lesz szó, hanem a robotfűnyírókról.
Valamint az érvekről, véleményekről pro- és kontra, hogy érdemes-e belefektetnünk annak érdekében, hogy időt és energiát szabadítsunk fel magunk számára?
Következzenek most azok a vélemények, amik a robotfűnyírók mellett, és amik ellene szólnak!
Amennyiben a költséges gyepszőnyeg lehelyezés helyett a fűmagvetés mellett döntöttünk és már megfelelően előkészítettük a talajt, valamint sikeresen kiválasztottuk a mindenki számára tökéletes (focizás-, kutya-, nap-, túllocsolás-, autókerék-, anyóstekintet-, stb. álló) fűmagkeveréket akár el is vethetjük azt.
A dús gyep, vagy legalábbis a zöldellő fűcsomók alkotta zöldfelület akkor is hasznos, ha az imént felsoroltak egyike sem részei a kertünkkel, telkünkkel kapcsolatos terveinknek, egyszerűen csak szeretnénk, ha a kopár föld helyett a szemnek oly kedves, életteli zöld szín jellemezné kis birodalmunkat.
A füvesítés ráadásul ökológiai szempontból is előnyös, mert a fű megköti a talaj felső rétegét, ezzel csökkentve az eróziót, és arra az időre, amíg kitaláljuk, hogy mihez kezdjünk a telekkel, még javítja is a talaj minőségét.
Érdemes tehát füvesíteni a kertet, telket, de ha nem ismeri ennek a mikéntjét, ne csak legyintsen! Olvassa tovább cikkünket, mert pontosan azt mutatjuk be, hogyan is érdemes füvesíteni.
A szomszéd fűje… nos, az övé sem mindig egyöntetűen szép zöld. De ettől a miénk még lehet az. Hogyan?
Például tavaszi és őszi szisztematikus gyepszellőztetéssel, amellyel mentesíthető a gyep a meggyengült és elszáradt növényrészek filcként összeállt, sokszor akár 1-2cm vastag szövedékétől. A gyepszellőztetés mellett, ha a filcesedés jól láthatóan erőteljesebb, érdemes még gyeplazítást is alkalmazni.
Erre olyan eszközt célszerű használni, amivel egyszerre, szinte fáradtság nélkül képes hatékonyan elvégezni mind a földfelszíni (gyepszellőztetés) mind a földfelszín alatti (gyeplazítás) munkálatokat.
Meg fogja látni, hogy a gondos munkát a fű mindig meghálálja.
A gyom szebben nő, mint a gyep? Ilyen esetekben talán egy pillanatra megfordulhat az agyunkban, hogy jobb lett volna, ha nem is fűmagokat vetünk el, hanem mondjuk egyenesen pitypangot, vagy tyúkhúrt. Ám ezt követően általában inkább egy izmosabb kapa vagy a gyomirtó után nyúl az ember, vagy újragondolja fűgondozási lehetőségeit.
A megfelelően előkészített (gyomirtózott), egyenletesen vetett és elég tápanyagot kapó pázsit, ha rendszeresen nyírjuk sűrűn nő és egészséges. Az egészségesen növekvő gyökérzetű és sűrű fű között pedig nem, vagy csak nagyon nehezen képes felütni fejét a gyomosodás.
Amennyiben tehát véglegesen leszámoltunk azzal a kétségbeesett ötlettel, hogy a kerti pázsitot lélekben inkább méhlegelőnek vagy kopár pusztának minősítsük, lássuk, mit tehetünk annak érdekében, hogy az egészséges, buja zöld fű domináljon a kertünkben és ne a dúsan virágzó folyondár vagy épp a szélfútta, szúrós ördögszekér.
Első körben, gondoskodjunk a gyomok megfelelő kiirtásáról vagy eltávolításáról, illetőleg a kifoltosodott gyep újravetéséről (erről előző cikkünkben olvashat bővebben).
Mindenki másféle gyepet képzel el lelki szemei előtt, amikor álmodozva kitekint a kertbe. Van, aki húsos, gyorsan növő levéltengert szeretne az állatainak, van, aki a család miatt strapabíró, lassú növekedésű, dús fűre vágyna inkább és van, aki elegánsabb, milliméter pontosan egyforma rövidre nyírt, sűrű szálú pázsitszőnyegről álmodik.
Azonban bármelyikről is legyen szó, abban mindenki egyet ért, hogy ha már fű, akkor az mindenképpen egy gyom és mohamentes, egybefüggő, egészséges zöld felület legyen a kertben. Aki már tapasztalt „gyepesítő” az tudja, mennyire nem magától értetődő a dús, puha pázsit!
Ahhoz, hogy ne csupán néhány csenevész zöld szigetecske maradjon meg a szürkés-barnás földes talajon, vagy egyáltalán pázsitnak, gyepnek lehessen nevezni a kertünk, telkünk talaját borító növényzetet (és ne, mondjuk, dzsumbujnak), több teendőnk is van a füvesítés során.
Amikor végignéz kertje gyepén és bár az nő is meg zöld is, valahogy mégis az az érzete támad, hogy szép-szép, de nem az igazi?
Az ok lehet az elvetett fűmag nem megfelelő minősége vagy épp a tápanyagban szegény talaj is. Ugyanakkor azt is jelezheti a már-már lehangoló látvány, hogy ideje lenne a gyepet alaposan átszellőztetni.
Ha pedig a gyepszellőztetésről először az jut eszébe, hogy: „de hát tegnap is elég erősen fújt a szél”, akkor tudnia kell, hogy sajnos valamint nem jól csinál.
A fűnyírást ritkán sorolják az emberek a tíz legélvezetesebb kerti tevékenység közé, érthető módon: nincs önjáró fűnyírójuk!
Habár a fűnyírást általában kevés izgalmat tartogató, de legalább fárasztó és sokáig elhúzódó, „muszáj megtenni” kerti elfoglaltságnak szokták tekinteni, ez egyáltalán nem törvényszerű! Például ha valaki 100% környezetbarát és organikus módszerrel szeretné a gyepet karban tartani, vegyen pár birkát – ezek is önjáró fűnyírók, és élvezettel fognak legelni.
A viccet félretéve, léteznek kifejezetten környezetbarát, önjáró fűnyírók, amikkel élvezet a pázsit rendben tartása, továbbá még csak nem is potyogtatja össze a kertet, illetve nem kell elgondolkozzunk azon pár hónap után, hogy ki is nyírja le a „fűnyírónkat”.
Az elektromos fűnyíró a környezettudatos kerttulajdonosok egyik leghasznosabb szerszáma. Az elektromos áram előállítása ugyan jár némi környezetszennyezéssel, de maga a fűnyírás mentes mindenféle károsanyag kibocsátástól.
Azért van kertünk, telkünk, hogy a friss levegőt élvezzük – miért akarnánk kipufogófüstöt és benzingőzt szagolni, miközben egyenesre nyírjuk a füvet és ápoljuk a gyepet? Az elektromos fűnyírókat pontosan azoknak találták ki, akik a jó levegőn való egészséges testmozgást tényleg jó levegőn akarják végezni.
Az egyes elektromos fűnyírók különbségei azonban elég tág határok között mozognak. A néhány tízezer forintos eszköz és a százezer feletti fűnyíró egyaránt szépen lenyírja a füvet – ám ennél sokkal több és fajsúlyosabb eltérés található közöttük.
A benzines és elektromos fűnyírók közötti választás jelentős dilemma – ha nem eleve úgy indul vásárolni valaki, hogy neki csak és kizárólag az egyik változat jöhet szóba. Mindkét meghajtás mellett és ellen egyaránt komoly érvek szólnak, amiket fontos mérlegre tenni.
„Méretes első és hátsó kerekek”, „erős, csendes”, „oldal légterelés”, „lágy bevonatú, ergonomikus és állítható magasságú kormány”, „jó manőverezhetőség”,”magas alváz”, „könnyű konstrukció”,”primer üzemanyag-befecskendezés”, „alacsony fogyasztás”.
Ez nem egy autóhirdetés, hanem szemlézés egy meglehetősen barátságos minőségű Riwall Pro önjáró, benzines, multifunkciós fűnyíró leírásából.
Itt a tavasz! Így, ha már túl vagyunk a kezdeti, ragyogó szemű rácsodálkozáson, hogy a gyepünk milyen szépen zöldül és növekszik napról-napra, akkor itt az ideje kiparkolni a sufniból a fűnyírónkkal.
Az április országszerte a fűnyírószezon nem hivatalos kezdete – kivétel, ha a tavasz sok esővel és hűvös, borongós idővel érkezik. Ebben az esetben ugyanis a növények lassabban, illetve késleltetve indulnak csak növekedésnek.
Az első nyírások ideje kitolódhat egészen júniusra még annak ellenére is, hogy a szomszédban már április óta minden hétvégén rendszeresen fel-felbőg a motoros fűkasza.
A legtöbb ember, aki a mai rohanó világban egy robotfűnyíró megvásárlását fontolgatja, azért teszi ezt, mert ezzel is megpróbál némileg könnyíteni az életén.
Azonban sokan visszarettennek a gondolattól, hogy talán a telepítési folyamat túl bonyolult, illetve, hogy az egész eljárás túlságosan is felforgatja a gondozott kertet.
A robotfűnyíró telepítése kapcsán azonban megnyugtathatjuk: semmi ilyesmire nem kell számítania. Az a jövőbeni kilátás pedig, hogy soha többé nem kell füvet nyírnia, egészen biztosan további motivációt jelenthet a mielőbbi cselekvésre.
Mindenkinek van egy olyan segítőkész haverja, öccse, bátyja, sógora vagy épp apósa, aki erre a kérdésre egy alapos hátba veregetés mellett nagyjából az alábbi választ adná: „Öcsém, nagyobbat vegyél, mint a szomszédé és csak arra figyelj, hogy mindig hideg legyen a sör.”
Mi az alábbiakban azért igyekeztünk ennél némileg konkrétabb és részletesebb válaszokkal szolgálni a fűnyíró traktorok típusaival és használatukkal kapcsolatban felmerülő kérdéseidre.
Tegye a szívére mindenki a kezét és vallja be bátran: előfordult már, hogy egy-egy fűnyírást követően nem tisztogatta át alaposan a fűnyíró traktorát, mielőtt visszatolatott volna vele a kerti sufniba, vagy a garázsba.
Pedig a fűnyíró traktor karbantartása egy igen fontos művelet, legalábbis, ha nem az a kifejezett célunk, hogy a fűnyíró traktorunk működése a lehető legrövidebb idő alatt bemondja az unalmast.
Bár az eszköz megtisztítása még így is a leggyakrabban és legszélesebb körben végzett karbantartási eljárásnak mondható – és sokaknál ezzel ki is merül a hozzáértés – ezen túl számos egyéb művelet elvégzésére is szükség lehet.
Olyanokra, amelyeknek kifejezett célja, hogy megelőzhetőek legyenek a fűnyíró traktor szerkezetének valamint alkatrészeinek idő előtt bekövetkező meghibásodásai, vagy épp megszüntethetőek legyenek aktuális üzemzavarai.
A tavasz közeledtével itt az ideje, hogy felkészítsük fűnyíró traktorunkat az előttünk álló szezonra. Egy alapos átvizsgálás és karbantartás nemcsak meghosszabbítja a gép élettartamát, de biztosítja annak hatékony és problémamentes működését is. Ebben a cikkben részletesen áttekintjük, milyen lépéseket kell tennünk, hogy fűnyíró traktorunk készen álljon a tavaszi és nyári munkákra.
Elektromos és benzines modellek összehasonlítása
A gyepszellőztetés elengedhetetlen lépés a pázsit egészségének megőrzésében, hiszen elősegíti a talaj légzését, a tápanyagok felszívódását és a gyökérrendszer fejlődését. A piacon elérhető elektromos és benzines gépek közötti választás számos tényezőtől függ, amelyeket részletesen át kell tekinteni a helyes döntéshez. Ez a cikk bemutatja a két kategória előnyeit, hátrányait, valamint konkrét modellek példáin keresztül elemzi az alkalmazási területeket.
Benzinmotoros fűnyírója van? Akkor bizony a fűnyíró motorjának rendszeres karbantartása elengedhetetlen ahhoz, hogy mind a fűnyírója, mind a kertje egyaránt sokáig tökéletes állapotban maradjon.
Következzen most ezért 11 fűnyíró karbantartási tipp benzines fűnyírókhoz!
A traktorokat sem árt időről-időre átnézni, műszakilag ellenőrizni, ha lehet még azelőtt, hogy valamilyen probléma lépne fel a működésében.
Legyen szó akár hobbikerti kis fűnyíró traktorokról, vagy komolyabb gazvágó asztalos netán nagyteljesítményű gazvágó traktorokról, az önjáró benzines, elektromos és akkus fűnyírókhoz hasonlóan érdemes bánni velük.